Muszki owocówki

Domowe sposoby na muszki owocówki.

muszki owocówki

Domowe sposoby na muszki owocówki.

 

 1. Małe owady muszki owocówki nie znoszą ostrego zapachu pomidorów . Aby pozbyć się owocówek, możesz uprawiać sadzonki pomidorów na parapetach okien.

 2. Kamfora jest skutecznym sposobem na owocówki, ponieważ nie tolerują zapachu tego produktu. Aby zniszczyć irytujące muszki, musisz wlać kamforę na patelnię i podgrzać ją na ogniu do maksymalnej temperatury, aż powstanie para. Następnie zrób spacer z nią po całym domu, aby aromat kamfory rozprzestrzenił się na wszystkie pomieszczenia.

 3. Olejki eteryczne z bazylii, anyżu, eukaliptusa mogą odstraszyć owocówkę. Aby aromat był wyczuwalny w pomieszczeniu o powierzchni 15 m², potrzeba 5 kropli olejku.

 4. Na działce w pobliżu domu możesz sadzić mirt, eukaliptus, wrotycz pospolity lub geranium, aby odstraszyć szkodniki w tym muszki owocówki.

 5. Prosty sposób na muszki owocówki do zrobienia w domu. Owocówki nie tolerują zapachu wódki lub octu, dlatego można je rozpylać w pomieszczeniu w którym najczęściej pojawiają się muszki. Ocet 9% przed użyciem należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 1.

 6. Domowa prosta szybka pułapka na muszki owocówki. Ponieważ jednym z ulubionych przysmaków muszki owocówki jest banan, można go wykorzystać jako przynętę i za pomocą niego zrobić zasadzkę na muszki. Obierz banana, włóż go do plastikowej torby lub plastikowej butelki. Za pomocą wykałaczki lub metalowego przedmiotu w butelce plastikowej wykonuje się kilka. Ustaw pułapkę w pobliżu siedliska muszek. W ciągu najbliższych 2 dni znaczna część muszek wleci do środka, ale nie będzie mogła się wydostać.

 7. Możesz pozbyć się muszek owocówek robiąc pułapkę z miodu, soku owocowego lub octu. Wszystkie te produkty są lubiane przez muszki owocówki. Sposób zrobienia domowej pułapki na muszki. Weź głęboki pojemnik, wlej na dno jeden z wymienionych płynów, przykryj torbą lub folią spożywczą. Zrób kilka dziurek wykałaczką. Przyciągnięte zapachem owady wlecą w pułapkę.

 8. Trucizna na muszki owocówki. Przepis: użyj ½ szklanki mleka wymieszaj z 40 g cukru i taką samą ilością zmielonego czarnego pieprzu. W płynie namocz ręcznik papierowy lub kawałek papieru toaletowego, połóż na talerzu obok muszek. Po pewnym czasie muszki zginą.

 9. Wystawienie muszek owocówek na działanie niskiej temperatury i aromatów, zapachów z roślin. Jeśli zostawisz otwarte okno w mieszkaniu na noc, muszki zginą. Nie tolerują one zimnego powietrza. Ponadto muszki owocowe czują się lepiej w wilgotnym środowisku, które tworzą gnijące opary. Owady nie tolerują świeżego powietrza. Możesz również użyć roślin, wtedy muszki odstraszają specyficzne zapachy. W tym celu czarny bez jest najlepszy. Wystarczy rozłożyć liście rośliny wokół mieszkania, aby muszki zniknęły.

 10. Mikstura domowa i prosta pułapka na muszki owocowe do szybkiego zrobienia w warunkach domowych. Instrukcja wykonania pułapki. Weź szklany słoik, wazon lub inny pojemnik z wysokimi ściankami i połóż / wlej przynętę na dno, może to być: jagody lub plasterki owoców, gruszka, banan lub kilka łyżek dżemu ewentualnie można wlać na dno ocet jabłkowy. Następnie  zwiń papier A4 lub inny papier w stożek, przymocuj końcówkę taśmą i w razie potrzeby natnij i przymocuj, a następnie włóż powstały lejek do słoika. Najskuteczniejsza pułapka na muszki owocówki wyjdzie z papieru w kolorze żółtym lub pomarańczowym, który wydaje się muszką jak cytrusy które lubią.

  złapane muszki za pomocą pułapki
  muszki owocówki złapane za pomocą prostej domowej pułapki
  pułapka na muszki owocówki
  pułapka na muszki owocówki
   

 

 

 

 

 

 

 

 

Umieść jedną lub kilka takich pułapek w miejscach gdzie w domu lub mieszkaniu              występują małe owady. Na przykład w pobliżu zlewu, kosza na śmieci. Gdy muszki            zostaną zwabione do pułapki własnej roboty wlej do słoika ciepły roztwór mydła (bez      wyjmowania lejka!), Aby utopić złapane owady. Trzymaj roztwór w słoiku przez kilka          minut, a następnie wylej zawartość.

Zamiast lejka papierowego można użyć do domowych pułapek na muszki lejka kuchennego plastykowego lub folii spożywczej podziurawionej wykałaczką (zadziała również foliowa torebka).

pułapki na muszki
pułapki na muszki owocówki

 

Czasami domownicy niespodziewanie odkrywają małe latające owady w swoim domu najczęściej w kuchni. Co więcej, te muszki mogą mieć inny wygląd jak i kolor: szary, czerwony, biały, czarny. 

 

Rodzaje małych muszek występujących w domach.

 

Muszka owocówka inne nazwy spotykane:  wywilżna karłowatadrozofila karłówkamuszka owocowawywilżniawywilżankadrozofilaoctówka (Drosophila melanogaster).

Muszki owocowe to uciążliwe maleńkie stworzenia, których obecność w samym domu denerwuje wszystkich jego mieszkańców. Muszka owocówka to mały czarny latający owad wielkości 1-3 mm, skrzydła są dłuższe niż ciało. Samice różnią się od samców spiczastym brzuchem i większymi rozmiarami ciała. Najczęściej występują muszki owocówki koloru żółto-brązowego, są też osobniki czarne i pomarańczowe. Oczy mają czerwone.

 

Muszka owocówka wygląd.

 

owocówka
jak wygląda muszka owocówka
muszka owocówka
Muszka owocówka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unikalna zdolność pojawiania muszek owocówek, jakby znikąd, daje im pewną mistyczną aureolę. Jednak tajemnica pojawiania się muszek owocówek w szczelnie  zamkniętych mieszkaniach nie ma nic wspólnego z czarami. Muszki owocówki dostają się do domów, mieszkań wraz z produktami przywiezionymi z zewnątrz, a larwy i jaja muszek owocowych mogą ukrywać się nie tylko w warzywach i owocach, ale także w grzybach, zbożach i kwiatach ogrodowych. W naturze muchy owocowe żywią się gnijącymi szczątkami roślin i sokiem roślinnym, a ich larwy są również mikroorganizmami.

Muszka owocówka rozmnaża się bardzo szybko. W ciągu zaledwie 10 dni następuje rozwój od jajka do stanu dorosłego. Już następnego dnia po pojawieniu się owocówka z poczwarki składa jaja, a w swoim życiu może złożyć do 2 tysięcy jaj. Przy takim tempie rozmnażania muszka owocówka szybko wypełnia przestrzeń w mieszkaniu. Muszki owocówki nie gryzą ludzi i zwierząt, nie piją krwi i nie psują mebli, tylko  denerwują mieszkańców, latając szczególnie po kuchni i mieszkaniu. Owady te żyją obok ludzi, ponieważ tutaj znajdują swoje pożywienie, którymi są zgniłe jagody, owoce, kwaśne soki.

 

Jaja muszka owocowa składają w gnijących owocach, jagodach, warzywach i roślinach. Wylęgające się z nich larwy chowają się w miąższu rośliny, gdzie później się rozmnażają. Nowo powstały osobnik jest zdolny do rozmnażania się drugiego dnia od momentu urodzenia. W związku z tym, jeśli nie podejmiesz w porę działań, aby pozbyć się muszek w mieszkaniu, to im dłużej to będzie trwać będzie coraz trudniejsze.

 

Mączliki

Jeżeli masz w swoim domu rośliny balkonowe, niewykluczone, że zdarzyło Tobie zobaczyć taką białą muszkę. Ta biała muszka to mączlik szklarniowy.

Mączlik szklarniowy wygląd.

 

maczlik
Mączlik szklarniowy
maczlik na lisciach
Mączlik na liściach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Te małe owady składają jaja na grzbiecie liści. Wylęgające się mączliki wysysają sok i pozostawiają po sobie słodką wydzielinę. Liście rośliny są zdeformowane, a następnie opadają razem z pąkami kwiatowymi.

 

 

Ziemiórki

Ziemiórki to małe, czarne muszki, które wyglądają podobnie do komarów i często są mylone z muszkami owocówkami. Występowanie: ziemiórki lubią środowiska wilgotne i rozmnażają się w wilgotnej ziemi roślin doniczkowych. Owady te często znajdują się w wilgotnych piwnicach domów, a stamtąd przechodzą przez wentylację do mieszkań i można je spotkać na szybach i futrynach, oknach.

Ziemiórka wygląd. 

 

ziemiórka
Ziemiórka

     

larwy ziemiórka
Larwy ziemiórka

 

 

 

 

 

 

 

 

Ziemiórki składają jaja wśród korzeni roślin. Same ziemiórki nie wyrządzają wiele szkód roślinie, ale ich larwy już tak, które są robakami o długości do 5 mm, są bardzo niebezpieczne dla kwiatów. Larwy nadgryzają i jedzą korzenie rośliny, co prowadzi do obumarcia całej rośliny.

 

Skąd mogą się brać muszki owocówki w naszych mieszkaniach, domach.

 

Wydawało by się że muszki owocówki mogą pojawić się tylko latem, dostając się  do mieszkania przez okno. Wraz z nadejściem chłodu zasypiają do wiosny. W rzeczywistości może być wiele dostania się muszek owocówek w sezonie zimowym. Jeżeli zobaczysz muszkę w domu to poszukaj sprzyjających warunków jej życia i rozwoju. Może to być np.: brudny kosz lub owoc pozostawiony, który zaczął gnić.

Najczęściej w mieszkaniu i domu muszki owocówki namnażają się z jaj, których zazwyczaj źródłem są warzywa, owoce. Kupując pomidory na targu lub zbierając je w ogrodzie, możesz przynieść jaja owadów wraz z owocami do kuchni. Jeśli w otoczeniu zostaną spełnione korzystne warunki, prędzej czy później pojawi się wielu nieproszonych gości małych muszek.

Źródłem mogą być również ścieki, syfony zlewów i toalet, w których gromadzą się resztki jedzenia i brudu.

Nawet jeśli mieszkanie jest regularnie sprzątane, a powyższe źródła są wyeliminowane, owady mogą przylecieć od sąsiadów przez wentylację.

 

Środki zapobiegawcze aby uniknąć muszek owocówek w mieszkaniu lub domu.

 

 • należy wyeliminować zepsute owoce należy natychmiast wyrzucić;

 • ziemi do sadzenia roślin nie należy pobierać na otwartych przestrzeniach, ponieważ w tym przypadku prawdopodobne jest, że jest ona zainfekowana jajami owadów powinno się kupować ziemię w specjalistycznych punktach ogrodniczych;

 • częste podlewanie ziemi w doniczkach nie jest konieczne, ponieważ stwarza to korzystne warunki dla muszek owocowych. Podlewanie roślin domowych powinno prowadzone z umiarem;

 • jeśli zostaną znalezione gnijące liście i kwiaty, muszą być one usunięte natychmiast;

 • w kuchni, przede wszystkim musisz trzymać owoce i produkty mleczne w lodówce. Na stole w otwartym dostępie owoce i płynne podłoże przyczyniają się do rozmnażania muszek;

 • mieszkanie powinno być regularnie czyszczone, a także należy częściej myć i dezynfekować kosze na odpady;

 • jeśli masz zwierzęta domowe w mieszkaniu nie pozwól, aby resztki jedzenia zwierząt były na ich miskach długi czas eksponowane;

śmieci w kuchni powinny być codziennie opróżniane.

Table of contents