Domowe sposoby na wszy

wszy na głowie

Domowe sposoby na wszawice, wszy.

 

 1. Ocet lub nafta do leczenia domowego wszy. Ocet lub nafta do wyboru ze względu na zapach. Jeden z płynów, rozcieńczony w połowie wodą, nakłada się na głowę na 15-30 minut, przykryty folią (zakłada się czapkę lub coś ciepłego). Następnie zmywa bieżącą wodą z mydłem, myje włosy, a następnie ostrożnie rozczesuje gnidy.

 2. Do naturalnego leczenia wszawicy w domowym sposobem może służyć sok żurawinowy. Musi być wcierany w skórę głowy przez 5-7 dni. Odrywa wszy od włosów, a kwas zawarty w soku rozpuszcza zewnętrzną skorupkę jaj.

 3. Czarny kminek do leczenia domowego wszy. Nasiona tej rośliny mają ostry aromat. Stosuje się je razem z octem jabłkowym. Rezultatem jest skuteczne narzędzie do usuwania wszy i gnid. Aby przygotować lek naturalny na wszy, musisz wziąć 2 łyżki zmiażdżonych nasion kminku, dodać tę samą ilość octu jabłkowego i dokładnie wymieszać. Taką mieszankę wciera się w włosy, następnie musisz wyjść na słońce. Następnie włosy należy spłukać. Tę procedurę należy wykonać przez 7 dni.

Wszawica inaczej nazywa się pedikuloza (łac. pediculosis) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wszy. Wszawica objawia się swędzeniem skóry w miejscu ukąszenia wszy, małymi szarawo-niebieskawymi plamami na skórze, grudkami układającymi się w skupiska przeważnie na szyi i karku  i obecnością gnid we włosach. W wyniku infekcji grudek skórnych mogą rozwinąć się choroby krostkowe. Wszy odzieżowe przenoszą głównie choroby wywołane przez riketsje. Riketsje  to charakterystyczne mikroorganizmy które są powszechnie określane jako bezwzględne pasożyty funkcjonujące wewnątrzkomórkowo, występujące u niektórych stawonogów np. wszy, pchły. Riketsje nie stanowią zagrożenia dla tych zwierząt, ale mogą być powodem poważnych chorób u ssaków ugryzionych przez nosicieli tych pasożytów. Najważniejszą z nich jest dur plamisty (tyfus plamisty, dur plamisty, wywołany przez Rickettsia prowazekii), który na szczęście nie występuje obecnie na terenie Polski. Pozostałe to gorączka okopowa i dur powrotny, obecnie bardzo rzadkie choroby. Wszy żyją w ludzkich włosach (wesz głowowa), bieliźnie i ubraniach (wszy odzieżowe), w okolicy łonowej, rzadziej na innych owłosionych częściach ciała (wszy łonowe). Samica składa 5-15 jaj (gnidy) codziennie, mocno przyklejonych do włosów. Czas rozwoju w warunkach temperaturowych zbliżonych do temperatury ciała, od zniesienia jaja do dojrzewania, wynosi 16 dni. Wszy są przenoszone od osoby do osoby poprzez bezpośredni kontakt, do zakażenia może najczęściej dojść w miejscach dużych skupisk ludzkich (przez odzież, bieliznę, artykuły gospodarstwa domowego, szczotki, przymierzalnie w sklepach itp.). Wszy łonowe są często przenoszone przez narządy płciowe.

 

Wesz wygląd, opis:

 • Wesz to mały i mobilny owad. W ciągu minuty może pokonać dystans23 cm. Trudny do zauważenia.

 • Kolor wszy jest szary lub białawy. W długości nie przekracza3 mm. Pasożyt ma 3 pary nóg tak może wyglądać

wszy
Zdjęcie wszy
 • Na głowie łatwiej jest wykryć jaja, które składają wszy. Nazywa się je gnidami. Wszy skłądają je w znacznych ilościach.

 • Gnidy są reprezentowane przez gęste żółte woreczki. Są dobrze przymocowane do włosów. Nie można ich po prostu otrząsnąć.

 • Rozmiar gnidy nie przekracza 1,5 mm.

 • Wszy i gnidy najczęściej osiadają na skórze głowy. Czasami jednak zapełniają rzęsy i brwi.

 • Jeden owad żyje 3 tygodnie. Jeśli opuści głowę, życie wszy zostaje skrócone do 24 godzin. Gnidy są w stanie przetrwać przez 14 dni.

 • Wszy żywią się ludzką krwią. Głowa po infekcji zaczyna swędzić po około 14-30 dniach. Swędzenie wynika z faktu, że podczas wbijania skóry wszy wydzielają ślinę, co prowadzi do podrażnienia skóry.

Table of contents