Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek domowe sposoby

zapalenie spojówek

Domowe sposoby leczenia zapalenia spojówek.

 1. Oczy można przemyć czarną herbatą domowy babciny skuteczny sposób na zapalenie spojówek. Konieczne jest zwilżenie wacika w naparze z czarnej herbaty i przetarcie nim zamkniętych powiek, przesuwając się w kierunku wewnętrznego kącika oka. W niektórych przypadkach możesz po prostu namoczyć torebki z herbatą w ciepłej przegotowanej wodzie, położyć na zamknięte powieki i pozostawić na 5 minut - pomoże to spowolnić proces zapalny, złagodzić obrzęk i pieczenie.

 2. Odwar z rumianku na zapalenie spojówek domowa metoda, sposób, jest również uważany za dość skuteczny, który można również stosować do przecierania oczu lub robienia kompresu. Rumianek leczniczy ma łagodne właściwości przeciwzapalne.

 3. Rano na zapalenie spojówek zaleca się stosowanie naparu z rumianku, który przygotowuje się w następujący sposób: zalej kilka łyżeczek suszonych kwiatów rumianku wrzącą wodą. Pozostaw napój do zaparzenia na około pięć minut, a następnie odcedzić i schłodź. Namocz wacik bawełniany naparem rumiankowym, delikatnie przetrzyj oczy od zewnętrznego kącika do wnętrza. Po kilku pierwszych zabiegach stan zapalny ustąpi, a ogólny stan wyraźnie się poprawi.

 4. Świetlik lekarski na zapalenie spojówek sposób: 3 łyżeczki posiekanego świetlika kwiatów  zalać 2 szklankami wrzącej wody, gotować na wolnym ogniu przez 10 minut, pozostawić na 1 godzinę, przecedzić. Zwilżyć wacik (nie wyciskać) i nakładać na oczy 3 razy dziennie przez 10 minut. Możesz przepłukać oczy wywar z świetlika od 3 do 5 razy dziennie. Świetlik można stosować razem z rumiankiem: wsypać równe części suchego posiekanego surowego rumianku i świetlika do wrzącej wodzie, ostudzić, odcedzić i użyć do płukania oczu.

 5. Napar z płatków róży do domowego leczenia zapalenia spojówek. Do infuzji weź 1 łyżkę płatków (suchych) i zalej szklanką wrzącej wody. Roztwór do leczenia jest gotowy po 30 minutach. Następnie, przygotowane naparem, pocierają oczy w ciągu dnia, a wieczorem wykonuję kompresy przez około 30 minut.

 6. Chaber bławatek napar z kwiatów lek naturalny na zapalenie spojówek domowy sposób. Przygotowanie 1 łyżkę kwiatów zalewa się 1 szklanka wrzącej wody pozostawia się na 30 minut. Przefiltrowanym roztworem należy stale przemywać powieki.

 7. W przypadku zapalenia oczu przemyj je miksturą następującej kompozycji: zalej liść agawy 0,5 szklanki wrzącej wody, pozostaw na 1 godzinę, dodaj 1 łyżkę deserową miodu i dobrze wymieszaj roztwór gotowy.

 8. Babcina metoda na spojówki. Zalej 10 g pokruszonych nasion babki lancetowatej 1 szklanką wrzącej wody i pozostaw na 3 minuty. Stosuj do płukanek do oczu w leczeniu zapalenia spojówek.

 9. Leczenie naturalne w postaci płynów i okładów: wywar z kwiatów czarnego bzu (20 g na 200 ml wody) po zalaniu zostawić na 30 minut.

 10. Koper na zapalenie spojówek napar z kopru (1 łyżka. - 200 ml, nalegać 15 minut). Przemywać powieki kilka razy dziennie.

 11. Przepłukać oczy śluzem z siemienia lnianego. Przepis: aby uzyskać śluz lnu (0,5 łyżeczki nasion lnu zalać na 15 minut 100 ml letniej przegotowanej wody).

 12. Propolis kit pszczeli domowy sposób na zapalenie spojówek. Przepis: zmiel propolis na proszek , przygotuj 20% roztwór wodny, dokładnie przefiltruj przez jałową watę. Zaczynając od rana, zakraplaj ciepłe roztwory do oczu co 3 godziny.

 13. Stary ludowy sposób: 2 białka świeżych jaj dokładnie wymieszać z 0,5 szklanki zimnej przegotowanej wody, pozostaw na 30-40 minut w ciemnym miejscu i nasmaruj oczy 10-15 minut przed snem.

 14. Olej z orzechów włoskich naturalna kuracja zapalenia spojówek smaruje powieki 3-4 razy dziennie, aż do całkowitego wyleczenia.

 15. Miód pszczeli rozcieńczony ciepłą (co najmniej 45 ° C) przegotowaną wodą w stosunku 1: 2 i stosowany jako krople do oczu na zapalenie spojówek.

 16. Napar z liści aloesu: zalej jedną łyżeczkę świeżych liści aloesu 100 ml wrzącej wody i pozostaw na pół godziny, odcedź; spłukać oczy z zapaleniem spojówek.

 17. Napary z pietruszki ogrodowej naturalna kuracja na zapalenie spojówek: zmielić jedną łyżkę świeżej lub suchej pietruszki i zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić pod pokrywką na 2-3 godziny, przecedzić; płukać chore oczy dwa razy dziennie i  przed snem, najlepiej stosować na przemian z innymi środkami ludowymi.

 18. Napar z liści rozmarynu: zalać jedną łyżkę suszonych liści rozmarynu szklanką wrzącej wody i pozostawić, dobrze owinięty, na około godzinę, odcedzić; płukać oczy kilka razy dziennie; liście tej rośliny zawierają dużo olejków eterycznych i garbników, które działają przeciwzapalnie i pomagają w gojeniu ran.

 19. Napar z liści szałwii: wsypać dwie łyżki suchych liści zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod pokrywką, dobrze owinąć, na godzinę, przecedzić; zwilżonym ciepłym gazikiem, nakładać na oczy balsam przez 10-15 minut.

 20. Bardzo stary domowy sposób, babciny przepis na zapalenie spojówek. Przepis: ziemniaki zetrzyj np. na tarce. Powstałą zawiesinę należy nakładać na stan zapalny oka przez 10 do 15 minut. Tarte surowe ziemniaki można mieszać z białkiem jaja. Mieszanina daje doskonały efekt, gdy jest stosowana do kompresu.

 

 

 

 

Zapobieganie zapaleniu spojówek, przestrzegać kilku zasad poniżej:

 • myć ręce mydłem po każdym powrocie do miejsca zamieszkania;

 • używaj ręcznika i innych przedmiotów tylko osobistych;

 • używaj jednorazowych chusteczek, ręczników papierowych, ponieważ tworzy się na niej wiele bakterii chorobotwórczych;

 • nie dotykaj oczu brudnymi rękami, chroń dziecko przed kontaktem palców dłoni z oczami;

 • leczyć reakcje alergiczne u dobrych lekarzy;

 • chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi i kapeluszem;

 • unikaj kontaktu z osobą z zapaleniem spojówek, nie dotykaj jego rzeczy i przedmiotów;

 • używaj osobistych soczewek kontaktowych;

 • używaj swoich kropli do oczu;

 • zamiast soczewek kontaktowych lepiej jest używać okularów, ponieważ wiele przypadków zapalenia spojówek wiąże się z niewłaściwym użyciem soczewek;

 • jeśli w rodzinie osoba choruje na zapalenie spojówek, konieczne jest odizolowanie od niego wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Opiekun chorego powinien przestrzegać zasad higieny i dokładnie umyć ręce po kontakcie z zarażonym. Pacjent powinien mieć własny ręcznik, naczynia i inne rzeczy osobiste.

Zapalenie spojówek to zapalenie spojówki , zewnętrznej przezroczystej błony śluzowej pokrywającej twardówkę i wewnętrzną powierzchnię powiek. Trzy najczęstsze rodzaje zapalenia spojówek to wirusowe , bakteryjne i alergiczne. Zapalenie spojówek, z wyjątkiem alergicznych, jest chorobą zakaźną. Wirusowe zapalenie spojówek jest często związane z ostrą chorobą układu oddechowego, przeziębieniem lub bólem gardła. Bakteryjne zapalenie spojówek jest wywoływane najczęściej przez bakterie gronkowiec i paciorkowiec. Często alergiczne zapalenie spojówek zależy od pory roku lub użycia niektórych kosmetyków, perfum lub leków. W celu zdiagnozowania zapalenia spojówek i przeprowadzenia skutecznego leczenia wymagana jest konsultacja z okulistą

Przyczyny zapalenia spojówek:

 • niedobór witamin;

 • zaburzenia metaboliczne;

 • hipotermia;

 • przepracowanie;

 • nadwrażliwość na niektóre leki;

 • długotrwałe narażenie na kurz, chemiczne środki drażniące lub dym;

 • promieniowanie ultrafioletowe.

Objawy wirusowe zapalenie spojówek:

 • obfite łzawienie

 • podrażnienie i zaczerwienienie oczu

 • wirus atakuje przeważnie jedno oko lub powiekę z częstym przenoszeniem się na drugie

Choroba rozpoczyna się ostro, od zaczerwienienia i obrzęku spojówek powiek, przejściowych fałdów, któremu towarzyszy wzrost przednich i podżuchwowych węzłów chłonnych; obserwuje się niewielką ilość wydzieliny śluzowo-pienistej; po 7-10 dniach pojawiają się łzawienie, światłowstręt, liczne nacieki ponad błonkowe rogówki, może nastąpić zanik widzenia.

 

Objawy bakteryjne zapalenie spojówek:

 • ropna wydzielina, powodujące zlepianie się powiek, szczególnie rano

 • obrzęk spojówek

 • zaczerwienienie oka, łzawienie

 • podrażnienie oczu

 

Objawy alergiczne zapalenie spojówek:

 • przeważnie dwoje oczu jest zaczerwienione, zaatakowane alergenem

 • swędzenie

 • łzawienie

 • obrzęk powiek

Table of contents