Trądzik różowaty

Trądzik różowaty leczenie domowe

tradzik rozowaty

Leczenie trądziku różowatego

Skuteczne leczenie trądziku różowatego powinno obejmować przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry twarzy i eliminację czynników przyczyniających się do rozwoju choroby:

 • myć skórę ciepłą wodą, unikając używania zbyt gorącej lub zimnej wody

 • unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce i używaj kremów z czynnikami chroniącymi przed słońcem

 • Unikaj zimna, używaj tłustych kremów do ochrony skóry

 • z umiarem korzystaj z sauny

 • unikaj długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego.

 • ręcznik do twarzy powinien być miękki

 • nie używaj kosmetyków zawierających składniki rozszerzające naczynia krwionośne np.  miód, alkohole, ciężkie oleje

 

W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważna jest dieta. Osoba z trądzikiem różowatym  powinna z swojego menu wykluczyć lub ograniczyć stosowanie pikantnych, słonych, kwaśnych, wędzonych potraw, kawy i mocnej herbaty, alkoholu. Zaleca się jeść więcej warzyw i owoców, produktów kwasu mlekowego. W przypadku trądziku różowatego temperatura potraw, a zwłaszcza napojów, jest bardzo ważna. Powinny być ciepłe, ale nie gorące. Alkohol jest surowo zabroniony, szczególnie mocny alkohol.

 

Trądzik różowaty leczenie domowe:

 

 1. Aloes naturalny lek na trądzik różowaty. Przepis: wyciśnij sok z liści wieloletniego aloesu, tylko 3-4 łyżki. Zmieszaj z tą samą objętością czystej letniej wody. Zwilżyć płatek gazy otrzymanym roztworem z aloesem, nałóż na twarz. Czas ekspozycji na skórze wynosi 20-30 minut. Takie roztwory zaleca się robić codziennie, przez 2-4 miesiące. Jeśli nie posiadasz soku z aloesu, można go zastąpić świeżo wyciśniętym sokiem z białej kapusty. Tylko nie można go rozcieńczać wodą.

 2. Świeżo wyciśnięty sok żurawinowy nałożony na gazę domowe leczenie trądziku różowatego w postaci okładów na dotknięte obszary twarzy kompres powinien być trzymany przez około 40 minut. Po zdjęciu kompresu musisz umyć twarz zimną wodą. Procedurę powtarza się codziennie, aż objawy zaczerwienienia trądziku różowatego ulegną zmniejszeniu. Następnie można go wykonywać co drugi dzień, aż zaczerwienienie całkowicie zniknie.

 3. Przetrzyj skórę z trądzikiem 5% nalewką propolisu przed snem. Preparat ten tworzy film, który rano trzeba będzie zmyć.

 4. Rumianek do leczenia domowymi sposobami trądziku różowatego. Przepis: przygotuj mocny esencjonalny bulion z rumianku: dwie łyżki kwiatów w pół litra wody, gotuj przez 10 minut na małym ogniu, odcedź. Schłodź i wlej bulion do foremki aby zamrozić. Codziennie rano używaj rumianku do leczenia naturalnego trądziku różowatego. Aby to zrobić, masuj twarz kawałkiem lodu z wyciągiem z rumianku przez pięć minut, a następnie poczekaj, aż twarz wyschnie (nie wycieraj twarzy).

 5. Owies babciny sposób na trądzik różowaty. Zmiel dwie łyżki płatków owsianych na proszek i zalej pół szklanki wrzącej wody; przykryć i pozostawić na pięć minut. Mieszaj miazgę, aby ostygła do temperatury pokojowej, a następnie nałóż na twarz masę warstwą około dwóch milimetrów. Pozostaw maskę na 40 minut. Przygotuj wcześniej mokry ręcznik, aby zmoczyć suszące się obszary maski. Wykonuj procedurę co trzy dni.

 6. Naturalny i sprawdzony sposób na trądzik różowaty to kefir. Produkty mleczne zawsze były popularne w kosmetologii i dermatologii. Maska kefirowa w naturalnym leczeniu trądziku różowatego pomoże przywrócić funkcję gruczołów skórnych, działa przeciwzapalnie, przywróci napięcie naczyniowe, nasyci skórę witaminami i wapniem. Stosuj maseczkę kefirową codziennie przez 10 minut. Aby to zrobić, namocz serwetki z gazy świeżym kefirem, a następnie nałóż na twarz.

 7. W domu możesz użyć bardzo skutecznej maski na bazie ogórka na trądzik różowaty: zetrzyj świeżego młodego ogórka na drobnej tarce, umieść kleik w misce, dodaj 1 łyżeczkę świeżego sok z aloesu. Dobrze wymieszaj, równomiernie rozprowadź na powierzchni tkaniny z gazy, nałóż na czystą twarz. Trzymaj pół godziny. Następnie umyj twarz (bez mydła) letnią wodą.

 8. Przy obfitych wysypkach w trądziku różowatym można przetrzeć skórę roztworem naparu z krwawnika. Przepis zalej 2 łyżeczki ziół krwawnika szklanką wrzącej wody pozostaw na 20 minut, mikstura jest gotowa.

 9. Napar z dzikiej róży do leczenia trądziku różowatego domowym sposobem. Przepis: wsyp garść owoców róży do termosu i zalej wrzącą wodą. Pozostaw nalewkę na 2,5-3 godziny. Przed użyciem wlej niewielką ilość naparu o temperaturze pokojowej do pojemnika, zwilż w nim gazę i zrób okład miejsc objętych stanem zapalnym. Trzymaj balsam na twarzy przez 20-25 minut.

 10. Przy łagodnym trądziku różowatym skuteczne będą proste środki antyseptyczne - oczyszczają one skórę z zarazków i ochronią przed infekcją (roztwór kwasu borowego 1-2%).

Trądzik różowaty jest chorobą skóry twarzy (przewlekłą), która ma skłonność do nawrotów. Charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, krostami, guzkami na twarzy, a także rozszerzeniem sieci naczyń włosowatych i pojawieniem się pajączków. Zwykle dotyka osoby w wieku od 30do 50 lat, częściej – kobiety niż mężczyzn. W miarę postępu choroby trądzik różowaty może rozprzestrzenić się na skórę za uszami, koło oczu i na klatką piersiową. Trądzik różowaty jest chorobą o dziedzicznej predyspozycji. Choroba trądzik różowaty to niejednolity zespół objawów o różnej etiologii, zaliczany do „nerwic naczynioruchowych” skóry. 

Wystąpienie lub zaostrzenie zmian w trądziku różowatym spowodowane jest przede wszystkim:

 • stresem

 • ekspozycją na słońce

 • częste stosowanie pikantnych potraw, przypraw

 • nadużywanie alkoholu

 • gorące napoje (temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza)

 • peelingi chemiczne skóry

 • stosowanie środków zewnętrznych zawierających kortykosteroidy

 • niektóre kosmetyki

 • przyjmowanie niektórych leków

 • silny wiatr

 • ekspozycja skóry na wysokie i niskie temperatury

 • aktywność fizyczna

 • korzystaniem z sauny lub basenów z chlorowaną wodą

 • dużymi dawkami witamin B6 i B12

 • występowaniem opryszczki wargowej

 • choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka i dwunastnicy (obserwuje się je u 90% pacjentów z trądzikiem różowatym)

 • choroby endokrynologiczne

 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego

 • zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi

 • roztocza świerzbu (biorąc pod uwagę, że nie wszystkie przypadki wymazu  trądziku różowatego ujawniają makroorganizmy, gdy zostanie wykryty, zwykle diagnozowana jest nużyca podobna do trądziku różowatego)

 • infekcje skóry

Objawy kliniczne trądziku różowatego zależą od jej stadium. Wyróżniamy trzy zmiany:

Rumieniowa postać trądziku różowatego (teleangiektazja) - obszary przekrwienia pojawiają się na twarzy (czoło, nos, policzki), czasami na klatce piersiowej, teleangiektazje (trądzik różowaty), które mogą utrzymywać się przez kilka dni. Stopniowo ataki przekrwienia stają się częstsze i trwają dłużej. Występuje obrzęk, łuszczenie, subiektywnie - pojawia się uczucie pieczenia.

Trądzik różowaty grudkowy (krostkowy) - na tle przekrwienia pojawiają się zgrupowane małe grudki lub krosty z cienkimi białawymi łuskami. Dominującą lokalizacją to okolice nosa, okolice nosowo-wargowe, skąd rozciągają się na podbródek i czoło. Elementy pozostają na skórze przez kilka tygodni. W ciężkich przypadkach może pojawić się obrzęk skóry, najczęściej między brwiami. Subiektywne odczucia u chorego na tym etapie osłabiają się, wyjątkiem jest silne swędzenie tylko wtedy, gdy proces rozprzestrzenia się na skórę głowy. Elementy wysypki trądziku różowatego mogą pojawić się na klatce piersiowej, jeszcze rzadziej na plecach.

Trądzik różowaty przerostowy - zaawansowane stadium schorzenia, gdzie w obrazie klinicznym dominują zmiany w postaci przerosłych gruczołów łojowych – zapalne guzy i nacieki. Na tym etapie możliwy jest rozrost gruczołów łojowych z późniejszym zwłóknieniem, co prowadzi do zmian deformacyjnych. Najpierw skóra staje się skórką pomarańczową, a następnie guzowatość prowadzi do zmiany kształtu nosa, uszu, czoła. Najbardziej wyraźne deformacje odnotowuje się dokładnie na skórze nosa, występują one wyłącznie u mężczyzn, co może być spowodowane działaniem hormonów płciowych. Nos powiększa się, nabiera niebieskawego koloru, stopniowo pojawiają się na nim głębokie bruzdy, dzieląc go na zraziki i nadając guzowatość. Na skórze innych części twarzy takie zmiany są znacznie mniej powszechne.

Możesz zobaczyć jak wygląda: trądzik bliznowcowy, trądzik na tle nerwowym, trądzik niemowlęcy, trądzik sterydowy, trądzik posterydowy, trądzik pospolity różowaty, trądzik mechaniczny, trądzik skupiony, trądzik piorunujący ( acne fulminans – AF), trądzik keloidalny - Acne keloidalis nuchae, trądzik odwrócony acne inversa - Hidradenitis suppurativa bardzo dużo zdjęć.

 

Table of contents