Oparzenia

Domowe sposoby na oparzenia

oparzenie

Domowe sposoby leczenia oparzeń:

 

 1. Pierwszy domowy sposób na oparzenia termiczne, chłódź oparzenie przez 10-15 min pod bieżącą zimną wodą. Eksperci nie zalecają okładów z lodem na miejsce oparzenia, ponieważ powodują one skurcz naczyń krwionośnych.

 2. Pasta do zębów miętowa domowy sposób na oparzenia. W przypadku oparzenia wrzącą wodą opłucz ranę zimną wodą i natychmiast nałóż pastę do zębów na obszar poparzony w dużych ilościach. Pasta do zębów może zmniejszyć lub całkowicie złagodzić ból, a także zapobiega powstawaniu pęcherzy. Zmyj pastę po 1,5-2 godzinach.

 3. Ziemniaki domowa metoda na oparzenia. Przepis: zetrzyj obrane ziemniaki na drobnej tarce, rozłóż powstałą masę ziemniaczaną na gazie i przymocuj do oparzonego miejsca na skórze. Gdy kompres ziemniaczany zrobi się ciepły użyj kolejnej porcji startych ziemniaków do leczenia oparzenia.

 4. Babciny sposób na oparzenie. Zmiel umyte liście kapusty włóż do pojemnika i napełnij je 300 ml mleka. Gotuj powstałą mieszaninę przez 10 minut, a następnie wymieszaj ze 100 g otrębów żytnich. Użyj powstałą masę jako kompres na oparzenie, nakładając ją kilka razy dziennie.

 5. Ludowy sposób na oparzenia skrobia. Rozpuść łyżkę skrobi ziemniaczanej w szklance ciepłej wody. Nakładaj powstałą masę trzy razy dziennie na bąbel lub zaczerwienione miejsce na skórze.

 6. Domowa maść na oparzenia. Przepis: podgrzej 1 szklankę nierafinowanego oleju roślinnego (najlepiej z siemienia lnianego), dodaj kawałek wosku pszczelego wielkości pudełka zapałek, podgrzewaj na wolnym ogniu i poczekaj, aż wosk się rozpuści. Następnie dodaj białko z jaja kurzego, najpierw zacierając widelcem, uwaga może się pienić i konieczne jest szybkie usunięcie z ognia mikstury. Kiedy wszystko się rozpuści, wymieszaj mieszaninę i pozwól maści ostygnąć. Jeśli zastosujesz tę maść do pęcherzy po oparzeniu, szybko się zagoją, a rany goją się bez powikłań.

 7. Agawa na oparzenia domowa metoda. Posmaruj poparzoną skórę miąższem liścia agawy, pomaga w lekkich oparzeniach. Agawa to roślina doniczkowa trochę przypominająca aloes.

 8. Miód dobrze leczy oparzenia domowy sposób. Jeśli smarujesz skórę miodem natychmiast po oparzeniu, ból zniknie, zaczerwienienie też mija, pęcherz nie tworzy się. Bandażowanie rany nie jest wymagane.

 9. Leczenie oparzeń islandzkim mchem ludowy i domowy sposób.
  Porost islandzki – Mech islandzki (Lichen islandicus) ma silne działanie antybiotyczne. Lekarstwo na oparzenia z porostu islandzkiego można przygotować w domu: 2 łyżeczki islandzkiego mchu zalewa się dwiema szklankami zimnej wody, doprowadza do wrzenia, gotuje przez 5 minut. Używaj w postaci płynów na rany po oparzeniach.

 10. Jajka domowy sposób na oparzenia i opatrunek. Do leczenia rany po oparzeniu lub skaleczeniu ugotuj jajko i wykorzystaj cienką błonę znajdującą się pod skorupką jako naturalny opatrunek babciny sposób, który przyspieszy gojenie się rany. Bogaty w składniki odżywcze opatrunek z jajka ułatwia zatamowanie krwawienia i przeciwdziała powstaniu blizny w czasie oparzenia.

 11. Chleb na oparzenia stary ludowy domowy sposób. W przypadku poparzenia musisz szybko przepłukać usta, odgryźć miękisz część miękką chleba (najlepiej czarny chleb), przeżuć, a następnie położyć miękisz na oparzeniu i zawiązać. Po 30-40 minutach ból powinien ustąpić. Rano bandaż można zmienić. 

 12. Tłuszcz borsuka na oparzenia naturalny sposób. Tłuszcz borsuka posiada bogactwo pierwiastków śladowych, które zapewniają całkowitą regenerację komórek i struktur komórkowych. Zasady korzystania z tłuszczu borsuka do odzyskiwania po oparzeniach opisano poniżej.Nie stosować natychmiast po oparzeniu. W ciężkich urazach z procesami martwiczymi lub karbonizacją stosowanie jest możliwe tylko po usunięciu martwej tkanki. Tłuszcz borsuka nakłada się na oczyszczoną, zdezynfekowaną poparzoną skórę. W przypadku powierzchownych oparzeń termicznych słonecznych, na przykład po relaksie na plaży lub podczas gotowania, użycie tłuszczu borsuka skróci okres regeneracji 2-3 razy i zapobiegnie tworzeniu się blizn keloidowych. W leczeniu oparzeń tłuszcz borsuka zaleca się stosować zewnętrznie. Konieczne jest nałożenie niewielkiej ilości maści leczniczej na obszar poparzony 2 razy dziennie.

 13. Domowe leczenie oparzeń słonecznych domowy sposób składniki kefir lub jogurt. Nasmaruj dotknięty obszar kefirem lub jogurtem. Lek stanie się znacznie bardziej skuteczny, jeśli najpierw wymieszasz kefir lub jogurt ze szczyptą kurkumy.

 14. Twaróg na miejsca poparzenia domowy sposób. Leczenie jest bardzo proste: na rany należy nałożyć warstwę twarogu o grubości 1 cm i nałożyć bandaż. Po zdjęciu opatrunku rana staje się czysta i szybko się goi. Twaróg nie wysycha i jest dobrze usuwany. 

 15. Olej z rokitnika przyspiesza gojenie się ran po oparzeniach, działa kojąco na skórę po oparzeniach, również na oparzenia słoneczne

Oparzenie jest jednym z najczęstszych urazów dotykających ludzi w życiu codziennym, prywatnym jak i w pracy. Oparzenie to uszkodzenie skóry w wyniku działania czynników termicznych ( np. wrząca, gorąca woda ), chemicznych lub elektrycznych. Rana po wystąpieniu oparzenia powoduje silny ból, naruszenie integralności skóry, pojawienie się pęcherzy i przekrwienie w miejscu wystąpienia. 

Istnieje kilka rodzajów oparzeń, które różnią się przyczyną pojawienia się i objawami. Najczęstszą formą oparzenia jest uszkodzenie termiczne skóry, które występuje w kontakcie z gorącymi przedmiotami (metal, gorący węgiel, popiół, lokówka, żelazko itp.), para lub wrzącą wodą. Przejawia się jako stan zapalny i zaczerwienie skóry, a także mogą pojawić się pęcherze na skórze. Przyczynami oparzeń chemicznych jest kontakt ze skórą toksycznych substancji chemicznych, takich jak kwasy lub zasady. Oparzenia elektryczne mogą powstać podczas kontaktu z jakimkolwiek niesprawnym urządzeniem elektrycznym lub podczas pracy z elektryka (naprawa przewodów elektrycznych, gniazdek, przełączników itp.), wyładowanie atmosferyczne piorun. Taki efekt powoduje nie tylko uszkodzenie skóry, ale także negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia, wywołując nieprawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, zawroty głowy, omdlenia i inne problemy funkcjonalne. Często narażenie na elektryczność prowadzi do zatrzymania oddechu, śmierci klinicznej lub fizycznej. Oparzenia radiacyjne – są wynikiem działania promieniowania np. słonecznego które często występują w solarium lub podczas pobytu na słońcu, w czasie nadmiernej aktywności słonecznej (od 11 do 16 godzin), pod wpływem promieni ultrafioletowych, które często występują w solarium lub radioaktywnego. Mogą objawić się bezpośrednio po napromieniowaniu lub z opóźnieniem.

W zależności od rozległości uszkodzenia wyróżnia się cztery stopnie oparzenia:

 

 • oparzenie I stopnia: objawia się lekkim zaczerwienieniem skóry, stanem zapalnym i obrzękiem. Ponadto mogą pojawić się obrzęki i małe przezroczyste pęcherzyki wypełnione płynem. Często w dotkniętym obszarze występuje uczucie pieczenia i ból. Z reguły takie obrażenia nie wymagają specjalnej opieki medycznej i przechodzą same w ciągu kilku dni.

 • oparzenie II stopnia oprócz obrzęku i zaczerwienienia pojawia się bąble wypełniony żółtawym płynem. Taka zmiana powoduje silny ból. Po uszkodzeniu bąbla (spontanicznym lub gwałtownym) pojawia się obszar rany otwartej, co zwiększa ryzyko wtórnej infekcji i rozwoju ropnego procesu. W przypadku braku powikłań i stosowania prostych leków oparzenie stopnia drugiego może zostać wygojone w ciągu 10-15 dni.

 • oparzenie III stopnia pojawienie się martwiczych obszarów skóry, małe pęcherze otaczające miejsce oparzenia nie pękają, a duże bąble już się otwierają. Na ich miejscu powstaje strup - ochronna skorupa krwi, ropy i martwej tkanki, która jest przyczyną blizn. Oparzeniu stopnia III towarzyszy silny ból, chory wymaga leczenia w specjalistycznej klinice.

 • oparzenie IV stopnia obserwuje się martwicę tkanek i dochodzi do zgorzelinowego uszkodzenia mięśni, kości i zwęglenie tkanek, leczenie w specjalistycznych klinikach oparzeń.

 

Oparzenia pierwszego i drugiego stopnia można leczyć samodzielnie w domu, stosując produkty pierwszej pomocy lub domowe sposoby. Pamiętaj w czasie udzielania pomocy poparzonym osobą lub sobie, jeśli ubranie przylgnęło do oparzonej skóry, nigdy go nie odrywaj, lecz rozetnij nożyczkami lub ostrym narzędziem po drugie nie przekłuwaj powstających pęcherzy ani nie dotykaj rany, bo możesz ją zakazić.

Table of contents