Dna moczanowa

Dna moczanowa leczenie domowe

dna moczanowa

Leczenie dny moczanowej

Główną zasadą terapii dny moczanowej jest kontrola zawartości kwasu moczowego w organizmie poprzez hamowanie jego produkcji i przyspieszenie wydalania z organizmu. Zalecana jest dieta wykluczająca spożywanie ryb i bulionów mięsnych, mięsa zwierząt, nerek, wątroby, płuc, alkoholu. Dieta nakłada ograniczenia na rośliny strączkowe i warzywa (fasola, groszek, fasola, szpinak, szczaw, rzodkiewki, bakłażan, szparagi, kalafior), grzyby, kawior, niektóre rodzaje ryb (sardynki, śledź bałtycki itp.). W przypadku dny moczanowej chorzy powinni kontrolować swoją wagę. W umiarkowanych ilościach można jeść jajka, płatki zbożowe, ryby o niskiej zawartości tłuszczu, jagnięcinę i wołowinę. W przypadku dny konieczne jest ograniczenie obciążenia solą i picie wystarczającej ilości płynu (do 4-5 litrów dziennie).
 

Opis choroby dny moczanowej =>> https://mojachoroba.pl/choroby/dna-moczanowa

Leczenie dny moczanowej farmakologiczne

- szybka ulga w ostrym ataku dny moczanowej. W tym celu wykorzystywane są:

niesteroidowe leki przeciwzapalne;

- w przypadku braku efektu tego ostatniego lub niemożności ich wyznaczenia hormony glukokortykosteroidowe stosuje się dostawowo lub doustnie.

Zapobieganie powtarzającym się atakom dnawym i zapobieganie powikłaniom. Osiąga się to poprzez utrzymanie optymalnego poziomu kwasu moczowego we krwi (mniej niż 360 μmol / l). 

Istnieją 2 rodzaje leków, które zmniejszają zawartość kwasu moczowego w organizmie:

- leki, które zapobiegają tworzeniu się kwasu moczowego;

- leki, które promują wydalanie kwasu moczowego przez nerki. Leki te są przepisywane do ciągłego stosowania i są wybierane przez lekarza na podstawie indywidualnych cech pacjenta - poziomu kwasu moczowego, stadium choroby i stanu funkcjonalnego nerek.

 

Leczenie dny moczanowej domowe sposoby.

Dna moczanowa leczenie domowe kompresy. Kompresy stosuje się zwykle przez noc. W nocy ból dny moczanowej nasila się, a dotknięty obszar gorączkuje. 

 

Uwaga. Miód jest przydatnym produktem leczniczym, ale bardzo często powoduje reakcje alergiczne u ludzi. Przed wykonaniem kompresów na bazie miodu sprawdź alergie i inne nieprzyjemne objawy na skórze. Na nadgarstek należy nałożyć niewielką ilość produktu na bazie miodu i innych składników i poczekać na pojawienie się nietypowych reakcji w ciągu godziny.

 1. Leczenie domowe kompres z soli i miodu na dnę moczanową. Weź sól i miód w równych proporcjach, wymieszaj je. Zrobioną maść nałóż równomiernie cienką warstwą na obolały staw i pozostaw na noc

 2. Domowy sposób kompres z musztardą i miodem na dnę moczanową. Z musztardy i miodu ugotuj kleik i dodaj odrobinę sody. Umieść uzyskaną mieszaninę musztardy i miodu w miejscu bólu i owiń gazą, a następnie przymocuj kompres za pomocą bandaża elastycznego. Zostaw na noc. 

 3. Dna moczanowa leczenie domowe kompresem z rumianku z bzem czarnym. Dodać rumianek i bez czarny w równych ilościach do wody, zagotować. Po ostygnięciu wywar na gazie przyłożyć na bolące miejsce.  

 4. Dna moczanowa leczenie kapustą lub rzepą babcine sposoby. Przepis surowe liście kapusty białej zaleca się nakładać na obolałe miejsca w celu zmniejszenia bólu. Zaleca się również nakładanie rzepy na bolące miejsca - w postaci gotowanej masy, maści.

 5. Z bzu czarnego lek naturalny na leczenie dny moczanowej, zaleca się wykonanie wywaru - jest to doskonały naturalny środek moczopędny, który usunie nadmiar kwasu moczowego z organizmu.

 6. Dna moczanowa leczenie cytryną. Cytryna i czosnek na dnę moczanową Przez maszynę do mięsa należy zmielić cztery cytryny i 4 ząbki czosnku. Zalać powstałą mieszaninę dwiema szklankami wrzącej wody i pozostawić w ciepłym miejscu na 3 dni. Powstałą miksturę pić raz dziennie po 50 ml.

 7. Seler na  dnę moczanową domowy sposób. Sok z selera pomaga w dnie moczanowej. Trzy łyżki soku z selera przed każdym posiłkiem znacznie zmniejszą ból związany z dną moczanową.

 8. Dna moczanowa leczenie domowe czosnek i cytryna . Potrzebne : 4 cytryny; 3 główki czosnku. Przepuścić cytryny i czosnek przez maszynę do mięsa (cytryny bez skórki i bez nasion). Zalać powstałą masę 7 szklankami wrzącej wody, wymieszać i pozostawić na jeden dzień. Później odcedzić i pić po 50 ml 3 razy dziennie.

 9. Dna moczanowa leczenie domową nalewką. Babciny sposób na dnę moczanową - czosnek (nalewka) . Potrzebne: 40 g posiekanego czosnku; 100 g alkoholu lub wódki. Wlej czosnek z alkoholem lub wódką, pozostaw w zamkniętym naczyniu przez 5-7 dni. Odcedź weź po 10 kropli 2 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Nalewki nie można stosować w przypadku anemii, ciąży i epilepsji.

 10. Lubczyk (korzenie) na dnę moczanową stary ludowy sposób. Niezbędne: 5 g lubczyku zmiażdżonego na sucho; 300 g wrzącej wody. Zalej wrzątkiem korzenie, gotuj na małym ogniu przez 15 minut od momentu wrzenia. Należy pozostawić na 3 godziny następnie wyjąć korzenie, a następnie odcedź. Weź 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem.

 11. Domowe leczenie podagry. Len (nasiona) . Potrzebne: 2 łyżeczki nasion lnu; 1,5 szklanki wrzącej wody. Nasiona lnu zalać wrzącą wodą, gotować przez 15 minut. Pozostaw wywar na 15 minut, wstrząśnij i odcedź. Wypij  jedną łyżkę stołową 4-5 razy dziennie. Gotuj wywar codziennie przed zamiarem spożycia.

 

 

Dna moczanowa  zapobieganie chorobie

- odpowiednia dieta

- ograniczenie spożycia alkoholów mocnych i słabych

- pić dużo płynów ponad 3 litry dziennie

- utrzymanie prawidłowej masy ciała

- profilaktyczne badanie lekarskie

Dna moczanowa inaczej jest nazywana artretyzm, skaza moczanowa, podagra. Dawniej dnę moczanową  nazywano „chorobą królów” lub „chorobą ludzi bogatych”. Wcześniej choroba dna moczanowa dotykała głównie mężczyzn w wieku 40–60 lat, ale w ostatnich dziesięcioleciach kobiety i młodzi ludzie częściej cierpią na dnę. Występowanie zaburzeń metabolicznych kwasu moczowego w organizmie człowieka nie występuje nagle, choroba wiąże się z bólem stawów, dną, której przyczyny są dość rozległe – chorobę dnę moczanową można dostać przez lata z powodu niewłaściwego stylu życia złe odżywianie. Niezwykle rzadko zdarza się, że przyczyną dny są przyczyny dziedziczne. Dna moczanowa jest patologią reumatyczną spowodowaną odkładaniem się kryształów soli kwasu moczowego - moczanów w stawach, a następnie w nerkach przez co tworzą się kamienie nerkowe, a następnie pojawia się nefropatia moczanowa. Wzrost poziomu kwasu moczowego przy braku objawów klinicznych nie prowadzi jeszcze do postawienia diagnozy o chorobie dny moczanowej. Dna moczanowa rozwija się, gdy nadmiar kwasu moczowego w postaci moczanu jednosodowego zaczyna tworzyć mikrokryształy i odkłada się w różnych tkankach i narządach organizmu, zwłaszcza w stawach. Ostre kryształy uszkadzają tkanki i powodują stan zapalny w stawach. Zwykle dzieje się to w palcach u rąk i nóg.

Objawy dny moczanowej.

Choroba rozwija się stopniowo. W dnie moczanowej wyróżnia się 3 fazy: przedwczesną, przerywaną i przewlekłą.

Przedwczesna faza charakteryzuje się bezobjawową mocznicą i nie jest jeszcze to choroba dna moczanowa. Na poziomie laboratoryjnym hiperurykemię wykrywa się u 8-14% dorosłych. Przerywana faza dny charakteryzuje się etapami napadów ostrego zapalenia stawów, naprzemiennie z okresami bezobjawowymi. Objawy przewlekłej postaci dny obejmują tworzenie się dnawych guzków (tofusów), objawy pozastawowe w postaci uszkodzenia nerek (w 50-70% przypadków klinicznych).  

Początkowo w chorobie występuje stadium bezobjawowej hiperurykemii, które może trwać już od dzieciństwa. Później dochodzi do pojawienia się ostrych napadów dny najczęściej na skutek wyziębienia organizmu, nadmiernego spożycia alkoholu i produktów bogatych w puryny w spożywanych produktach, stresu, lęku, wysiłku fizycznego czy głodówki.

 

Objawy dny moczanowej  charakteryzują się:

- silnym bólem,

- zaczerwienieniem i obrzękiem stawu śródstopno-paliczkowego palucha (podagra), kciuka, nadgarstka, łokcia (chiragra), barku (omagra), kolana (gonagra), kręgosłupa (rachidagra).

- ostry stan zapalny najczęściej pojawia się w nocy,

- ból stawów jest bardzo intensywny

- ograniczony zakres ruchu, kiedy dna postępuje, nie będziesz w stanie normalnie poruszać stawami

- często występuje wzrost ogólnej temperatury ciała

Stan ten utrzymuje się kilka dni do samoistnego ustąpienia. Występujące stany zapalne mają charakter nawracający, początkowo dotyczą najczęściej jednego stawu, na przykład palucha. Z upływem czasu napady dny moczanowej stają się częstsze i obejmują wiele stawów w organizmie. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, dochodzi do zmian destrukcyjnych w obrębie stawów, nerek, ucha, pięty, palucha, związanych z pojawieniem się guzków dnawych.

Table of contents