Ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

bol ucha

Domowe sposoby i metody na ból ucha

 

 1. Krople do uszu z czosnkiem na zapalenie ucha środkowego. Przepis wyciśnij sok z czosnku i wymieszaj go z oliwą z oliwek w stosunku 1: 3. Wpuść 1 kroplę do ucha 3 razy dziennie. Przed wkropleniem lekko podgrzej płyn w łaźni wodnej.

 2. Obierz 300 g czosnku, włóż do półlitrowej butelki i dodaj alkohol. Pozostaw na 3 tygodnie. Weź 20 kropli dziennie w 1/2 szklanki mleka. Zastosuj do leczenia bólu ucha z szumem usznym. 

 3. Kompres z soli na ból ucha domowe leczenie. Przepis: podgrzej samą sól na sucho, możesz użyć grubej soli na patelni. Następnie umieść podgrzaną sól w specjalnej torbie lub zawija w płat bawełnianej tkaniny i nakłada na ucho. Kompres mocuje się chusteczką i pozostawia do ostygnięcia soli. Na koniec zabiegu ucho należy przykryć watą nasączoną alkoholem borowym i założyć ciepły szalik. W przypadku braku alkoholu możesz użyć wódki.

 4. Leczenie cebulą bólu ucha domowy sposób. Musisz wziąć obraną cebulę i zmiażdżyć ją. Następnie powstałą cebulę owija się w czystą naturalną chusteczkę i taki kompres nakłada się na ból ucha przez 20 minut. Tę procedurę można wykonać 2 razy dziennie.

 5. Ból ucha leczenie domowe kroplami z cebuli. Przepis: obierz i posiekaj cebulę. Zawiń w gazę i wyciśnij sok. Następnie wymieszaj sok z cebuli z wodą i podgrzej do 37 stopni. Musisz wkraplać po 2-3 krople 4 razy dziennie przez tydzień do chorego ucha.

 6. Napar z rumianku na ból ucha. Ta roślina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe i jest stosowana zarówno w wieku dorosłym, jak i dzieciństwie. Kwiaty rumianku pokrusz, zalej gorącą wodą (1 łyżeczka - na 250 g wody). Wywar nalega się, aż do całkowitego schłodzenia, przefiltruj i używaj do mycia uszu dwa razy dziennie.

 7. Metoda domowa leczenia bólu ucha za pomocą liścia laurowego. Przepis: trzy liście laurowe zalewa się zimną wodą, podgrzewa i doprowadza do wrzenia. Pozostaw na dwie godziny, po czym 3 krople są aplikowane do bolącego ucha.

 8. Babciny sposób na ból uszny. Połącz mąkę z wodą, dodaj miód i starte świeże buraki. Z mieszaniny powstaje ciasto, które należy umieścić na małżowinie usznej na noc.

 9. Na ból ucha domowy sposób leczenie pieczoną cebulą. Cebulę piecze się w piekarniku, aż stanie się miękka. Masło nakłada się na bandaż, a pieczoną cebulę umieszcza się na wierzchu bandaża. Ciepły kompres nakłada się na bolące ucho i przykrywa folią i szalikiem.

 10. Ból ucha leczenie chlebem. Z chleba oddziela się skórkę, miękisz ogrzewa się w łaźni wodnej, nakłada na ucho, przykrywa folią i szalikiem. Pozostaw kompres przez godzinę.

 11. Olejek kamforowy – naturalne lekarstwo na ból ucha. Nacieranie skóry wokół ucha olejkiem kamforowym. Przepis: kilka kropli olejku kamforowego nałóż na okolice ucha, zwłaszcza jego część z tyłu małżowiny.  Aby uniknąć podrażnień wokół okolicy usznej, przed zastosowaniem olejku, wystarczy posmarować to miejsce odrobiną maści natłuszczającej. Okłady na ucho kamforą. Przepis: nasącz watę lub gazę kilkoma kroplami olejku kamforowego i połóż na ucho. Odczekaj kilka minut i zdejmij okład. Aplikacja wewnętrzna kamfory do ucha. Przepis: weź patyczek kosmetyczny, zanurz jego koniec w olejku kamforowym i włóż do ucha (ale niezbyt głęboko, by nie dotykać błony bębenkowej). Pozostaw na kilka minut.

Ból ucha może wystąpić nagle u każdej osoby. Ból ucha sam w sobie powoduje wiele nieprzyjemnych wrażeń, często zaburza normalną aktywność codzienną osoby chorej.

Choroby ucha obejmują choroby wpływające na różne części narządu słuchu: ucho środkowe, ucho wewnętrzne, ucho zewnętrzne: małżowina uszna i mięsień zewnętrzny słuchowy. 

Najczęściej objawy bólowe w narządach słuchu wskazują na procesy zapalne zachodzące w środku ucha. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne. Wśród najczęstszych przyczyn bólu ucha możemy wyróżnić: przeziębienie, osłabiony układ odpornościowy, intensywna hipotermia, zapalenie ucha środkowego, patologia grzybicza, zapalenie błędnika, zapalenie zatok, nieleczony nieżyt nosa, powikłanie zapalenia migdałków, obecność ciała obcego w uchu, wnikniecie cieczy do wnętrza ucha, brak higieny uszu, korek woskowinowy w uchu, uszkodzenie błony bębenkowej po niedokładnym użyciu wacików, konsekwencje leczenia chirurgicznego na narządach słuchu, ugryzienie owada, występowanie choroby nowotworowej, nadużywanie zatyczek do uszu lub słuchawek.

Charakter i lokalizacja bólu ucha pomoże również ustalić ich możliwą przyczynę. Jeśli ból uszny występuje, gdy przedsionek jest odciągany do tyłu (do tyłu lub w dół), oznacza to zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego z powodu urazu lub obecności obcego ciała wewnątrz. Gdy ból zwiększa się podczas otwierania jamy ustnej , najprawdopodobniej mówimy o zapaleniu ucha środkowego, spowodowanym infekcją nosogardła. Ciągły silny i ostry ból ucha wskazuje na zapalenie ucha środkowego, które jest niebezpieczne dla mózgu i wymaga natychmiastowej wizyty lekarskiej.

Oprócz bólu ucha można zaobserwować jeszcze takie objawy jak: dzwonienie w uszach, szum w uszach, hałas lub trzask w uszach, upośledzenie słuchu, bulgotanie w uchu, swędzenie ucha, pieczenie w uchu, uczucie obcego ciała w uchu, ropne wydzieliny z ucha.

Table of contents