Biegunka

Domowe naturalne sposoby na leczenie biegunki, rozwolnienia

biegunka

Domowe naturalne sposoby leczenia biegunki.

 

 1. Mocna herbata na biegunkę prosty domowy sposób. Sprawdzonym lekarstwem na luźny stolec jest mocna herbata. Zrób bardzo mocną herbatę, poczekaj aż nieco ostygnie i wypij. Bardziej skutecznym sposobem, jest dobrze przeżuć 1/2 łyżeczki czarnej herbaty i wziąć 2-3 łyki wody. Powtórzyć w razie potrzeby.

 2. Czarny pieprz na biegunkę. Aby zatrzymać biegunkę u dorosłych, zjedz, bez gryzienia od 10-15 sztuk ziarenek czarnego pieprzu i natychmiast wypij szklankę wody najlepiej przegotowanej. W leczeniu biegunki u dzieci w wieku od 7 lat wystarczy 6 ziarenek pieprzu.

 3. Cytryna lub kwasek cytrynowy na biegunkę zaleca się codzienne picie ciepłej wody na pusty żołądek z dodatkiem soku z cytryny. Szklanka wody raz dziennie z sokiem z cytryny i rozpuszczona w niej łyżka miodu pomogą poradzić sobie z rozwolnieniami.

 4. Nasiona słonecznika na rozwolnienie . Lekarstwo domowe na biegunkę przygotowuje się ze smażonych nasion słonecznika. Weź szklankę słonecznika, zalej dwoma szklankami gorącej wody i gotuj. Gdy ilość mieszaniny zmniejsza się o połowę, usuwa się ją z ognia i filtruje. Dorośli z zaburzeniami żołądka zalecają pół szklanki wywaru, a dzieci jedną łyżkę stołową. 

 5. Skrobia ziemniaczana na rozwolnienie. Przepis wsyp 1 łyżeczkę skrobi rozcieńczonej do 1 szklanki ciepłej wody pij co godzinę, aż ustanie biegunka.

 6. Suchy chleb żytni (lub grzanki) moczy się w ciepłej wodzie przez 15-20 minut. Pij powoli przez cały dzień. Biegunka zwykle ustępuje w ciągu jednego dnia.

 7. Herbata z malinami, szałwią lub lipą jest uważana za najlepszy środek babciny na biegunkę. Musisz często pić herbatę, a im intensywniejsze pocenie, tym lepiej. Babciny, domowy sposób na biegunkę.

 8. Przy pierwszych objawach  zatrucia, biegunki musisz wziąć węgiel aktywowany w ilości 1 tabletki na 10 kg masy ciała.

 9. Prosty stary domowy przepis może pomóc w przypadku biegunki: szklanka wódki z solą (im więcej soli, tym lepiej!).

 10. Młode, niedojrzałe orzechy włoskie, wraz z zieloną skórką, pokroić w plasterki, napełnić 3/4 butelki i zalać wódką. Pozostaw na 3-4 dni. Nie pij więcej niż dwa razy dziennie po 1/2 łyżeczki. 

 11. Świeże wiśnie pomagają w zaparciach, a suszone owoce pomagają w biegunce.

 

 

 

Środki zapobiegawcze biegunce:

- częściej myj ręce lub stosuj środki antyseptyczne;

- dokładnie płucz świeże warzywa i owoce przed jedzeniem, nawet jeśli wyglądają na czyste, a nawet jeśli są z przydomowego sadu. Bardziej wskazane jest namaczanie ich w zimnej wodzie przez 15–20 minut, a następnie spłukiwanie pod bieżącą wodą;

- staraj się pić tylko wody butelkowane lub przegotowane.

- zachowaj ostrożność przy wyborze jedzenia na wyjazdach zagranicznych, szczególnie w gorących krajach;

- nie pływaj w wodzie, w miejscach do tego nie wyznaczonych i niekontrolowanych mikrobiologicznie przez odpowiednie służby;

- zwrócić na uwagę placówek gastronomicznych w budzących podejrzenie nie jeść;

- unikaj stresów w życiu codziennym, przestrzegaj czasu pracy i odpoczynku.

 

Pilnie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli:

 

 • biegunka trwa dłużej niż 4 dni;

 • w kale pojawiają się smugi krwi lub śluz;

 • stolec staje się ciemny i smolisty;

 • występuje silny ból brzucha;

 • temperatura ciała gwałtownie rośnie;

 • istnieje wysokie prawdopodobieństwo zatrucia pokarmowego.

Biegunka (rozwolnienie) nazywana jest często pojedynczym luźnym stolcem lub powtarzającymi się luźnymi stolcami . Biegunce może towarzyszyć fałszywa chęć wypróżnienia, dudnienie i ból brzucha, wzdęcia. Biegunkę z powodzeniem możemy leczyć domowymi sposobami. Biegunka może być objawem wielu chorób zapalnych i zakaźnych jelit, zaburzeń neurogennych i dysbiozy. (Dysbioza to stan zdrowia, w którym doszło do zaburzenia normalnej flory bakteryjnej i grzybiczej zamieszkującej jelita ). Dlatego bardzo ważne jest ustalenie dokładnej przyczyny biegunki. Pomoże to uniknąć komplikacji. Inne przyczyny rozwolnienia zakażenie żołądkowo-jelitowe pokarmem i wodą . Mówimy o produktach niskiej jakości i zanieczyszczonych. Jest to szczególnie nasilone w okresie letnim - w szczycie sezonu owoców i warzyw, a także masowej kąpieli w wodach otwartych baseny, jeziora, rzeki, które są źródłem dużej liczby patogennych mikroorganizmów. Z reguły miejsca nieodpowiednie do pływania są zakażone różnymi bakteriami i pasożytami, które rozmnażają się bardzo szybko w ciepłe dni i jeśli dostaną się do przewodu pokarmowego z przypadkowo połkniętą wodą, mogą powodować biegunkę. Jedząc dojrzałe jagody i owoce bezpośrednio z wiejskiego ogrodu lub kupując na ryneczku, trzeba mieć na uwadze że wraz z porcją witamin kupujemy całą populację bakterii E. coli, które są głównym czynnikiem wywołującym ostre zaburzenia jelitowe, dlatego jest bardzo ważne odpowiednie przygotowanie owoców do konsumpcji np. poprzez ich umycie. Należy zachować najwyższą ostrożność przy jedzeniu arbuzów. Arbuz rośnie na ziemi, a zatem na jego skórze żyje bogata różnorodna flora patogennych bakterii które mogą powodować ciężką biegunkę u osoby dorosłej, której leczenie jest trudne nawet środkami farmakologicznymi. Dlatego tnij arbuza po dokładnym jego umyciu. Następny rodzaj biegunki to „biegunka podróżnych” jest najczęstszą chorobą osób podróżujących do innych krajów. Może być spowodowana różnymi patogenami, ale zawsze charakteryzuje się częstymi luźnymi stolcami  od 4–5 razy dziennie, którym towarzyszy ból brzucha i wzdęcia, możliwe są również wymioty. Według badań ponad 80% turystów, zwłaszcza odwiedzających kraje tropikalne, cierpi na co najmniej jeden objaw zakaźnej biegunki, która trwa 1-2 tygodnie. Następny typ biegunki choroba brudnych rąk . Charakterystyczna dla małych dzieci, które nie rozwinęły jeszcze umiejętności utrzymania higieny osobistej, a zdolności ochronne organizmu są ograniczone. Ale dorośli pacjenci często spożywający uliczne jedzenie „w drodze” bez uprzedniego umycia rąk higieny, jednocześnie używając telefonu komórkowego, którego powierzchnia jest prawie tak brudna jak toaleta, mogą dostać biegunki. W przypadku ciężkiej długotrwałej biegunki ciało traci dużą ilość płynu, co prowadzi do naruszenia równowagi wodno-solnej i może powodować rozwój niewydolności nerek lub serca.

Table of contents