Borelioza leczenie naturalne, domowe sposoby, objawy skutki choroby

borelioza

Leczenie boreliozy za pomocą naturalny metod i domowych sposobów można przeprowadzić, ale tylko jako dodatek do głównego leczenia farmakologicznego. 

 

Borelioza domowe sposoby leczenie naturalne:

 1. W domowym leczeniu boreliozy możesz pić białą glinkę. Biała glinka nazywana jest także kaolinową, porcelanową i chińską.  Bogata w krzem i minerały. Wydobywana z głębi ziemi. Przygotowana z odpowiednich skał osadowych, osady suszy się w pełnym słońcu a następnie rozdrabnia. Aby wyeliminować toksyny z organizmu, pij spożywczą białą glinkę przez 6 miesięcy (w razie potrzeby możesz robić małe przerwy). Przepis na napój z glinki. Na noc musisz zrobić miksturę: wymieszaj 1 łyżeczkę gliny w 250 mililitrach wody, zostaw tak w nocy, pij ustaną wodę rano przed jedzeniem (dla lepszego efektu, zamieszaj i pij z osadem).

 2. Borelioza zioła do leczenia bukwica zwyczajna. Bukwica zwyczajna inna nazwa, bukwica lekarska, czyściec lekarski (Stachys officinalis (L.) Trevis., syn. Betonica officinalis L.). Roślina pomocna w leczeniu choroby z Lyme. Przyrządzanie naturalnego lekarstwa: zalej jedną łyżeczkę zmiażdżonej bukwicy, zalej dwoma szklankami 0,500 ml wody gorącej i pozostaw do zaparzenia na dwie trzy godziny. Pij przed posiłkami nie więcej niż cztery razy dziennie po 40 ml. Czas leczenia naturalnego bukwicą wynosi zwykle 30 dni.

 3. Osoby które miały boreliozę, zalecają pić wywar z liści truskawek. Przepis domowy. Do gotowania musisz wziąć 1 łyżkę suszonych liści truskawki zalać jedną szklanką wrzącej wody. Napar należy pozostawić na 4-5 godzin, a następnie można go pić kilak razy dziennie po odcedzeniu.

 4. Napary ziołowe do leczenia w domu boreliozy. Aby oczyścić organizm z infekcji, a także złagodzić swędzenie i gojenie rumienia, możesz pić napary z następujących roślin - pokrzywy , skrzypu polnego , oman wielki (Elecampane, inula helenium L.), nieśmiertelnika, piołunu , wrotyczu, nagietka , głogu , liści brzozy, kwiatów lipy. Domowy sposób przygotowania lekarstw naturalnych: do przygotowania naparów ( z pojedynczej składnika przygotowywanych ) potrzebujesz jednej łyżeczki wyżej wymienionych roślin zalej 500 ml wrzącej wody zalać zioła i odstawić na 30 minut. Następnie pij w szklance, 15-20 minut przed jedzeniem. Jeśli zioła są gorzkie, możesz wypić pół szklanki naparu. Przebieg leczenia wynosi co najmniej 5 lat. Lepiej naprzemiennie przygotowywać napary, pijąc każdą z roślin przez co najmniej 1 miesiąc.

 5. Stan układu nerwowego w chorobie boreliozie poprawia tygodniowy przebieg leczenia z dziurawca zwyczajnego . Uzupełnia się leczenie takimi ziołami jak: melisa, liście rozmarynu. Równe części składników miesza się po łyżce stołowej i napełnia się 200 ml wrzącej wody, po schłodzeniu filtruje i pije raz dziennie.

 6. Pomocny w naturalnym leczeniu boreliozy jest proszek na bazie z alg naturalny lek pomaga w oczyszczaniu krwi i limfy. Kupiony proszek  wodorostów przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie należy pić na noc, przed snem. Całkowity czas leczenia powinien wynosić co najmniej 5 miesięcy.

 

BORELIOZA opis choroby =>>>> https://mojachoroba.pl/choroba/borelioza-objawy-rozpoznanie-leczenie-u-dzieci-i-doroslych/5

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme  jest chorobą zakaźną charakteryzującą się szerokim zakresem objawów. Najbardziej widoczny objaw charakteryzuje się uszkodzeniem skóry w postaci wystąpienia rumienia, następne objawy to uszkodzenie stawów, układu nerwowego, serca, często przebiegając przewlekle i nawracająco. Tak może wyglądać rumień zdjęcie:

borelioza rumień zdjęcia
Rumień na skórze borelioza

Żadna inna choroba zakaźna nie wywołuje tylu problemów, co borelioza przenoszona przez kleszcze. Jak wygląda kleszcz:

jak wygląda kleszcz
Kleszcze wygląd zdjęcia
kleszcz normalny i kleszcz po napiciu się krwi
kleszcz normalny i kleszcz po napiciu się krwi

Powodem tego jest różnorodność obrazu klinicznego choroby, różne opinie specjalistów na temat diagnozowania i leczenia tej choroby oraz niska świadomość populacji ludzi na temat tej choroby. 

Czynnikami sprawczymi choroby boreliozy jest kilka rodzajów ludzkich patogennych bakteri Borrelia - Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii i Borrelia afzelii.  

Naturalnymi żywicielami borrelii w naturze są dzikie zwierzęta (gryzonie, ptaki, jelenie itp.), Które są żywicielami kleszczy z rodzaju Ixodes - nosicieli Borrelii. Podczas ssania krwi przez kleszcza u dzikich zwierząt, borrelia dostaje się do jelit kleszcza, gdzie rozmnażają się i jest wydalana z kałem. W ogniskach naturalnych krążenie patogenów przebiega następująco: kleszcze dzikie zwierzęta kleszcze. Możliwe zaangażowanie w łańcuch epidemiologiczny zwierząt domowych - kóz, owiec, krów. 

Zakażenie się borelioza odbywa się gdy ugryzie nas kleszcz i pozostanie on w skórze, który ma w sobie bakterie borelii. Chociaż możliwość zakażenia nie wyklucza możliwości dostania się kału kleszcza na skórę, a następnie pocieranie ich podczas czesania włosów. W przypadku pęknięcia kleszcza, jeśli usunięcie jest nieprawidłowe, patogen może dostać się do rany.

Okres inkubacji boreliozy przenoszonej przez kleszcze wynosi od 1 do 30 dni, najczęściej jest to 7-14 dni. W tym okresie na ludzkiej skórze widać tylko zaczerwienienie, które z czasem rośnie i zaczyna przypominać „cel, tarczę” na rysunku, jednak po 10 dniach miejsce ugryzienia blednie, a „pierścienie” pozostają wyraźne. Gdy rumień rośnie i rozprzestrzenia się, a jego rozmiar może osiągnąć 3-70 cm, w miejscu ugryzienia pojawia się swędzenie, obrzęk, a czasem bolesność dotkniętego obszaru skóry. W tym samym czasie bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele przez układ krwionośny i limfatyczny, często powodując zaczerwienienie skóry w innych częściach ciała. Przeciwciała IgM (immunoglobuliny) są wytwarzane po IgG. 

Kilka dni później, pod koniec okresu inkubacji bakterii borrelia w organizmie osoby zainfekowanej, pacjent zaczyna odczuwać oznaki podobne do zatrucia. Typowymi objawami na tym etapie boreliozy są ogólne złe samopoczucie i osłabienie, umiarkowane bóle głowy, nudności, bóle mięśni i kości. Temperatura ciała wzrasta do 38 ° C, czasami występują dreszcze. Następnie, po około tygodniu, temperatura ciała spada do 37 ° C i towarzyszy pacjentowi jeszcze przez kilka dni.

Ponadto u pacjenta może wystąpić takie objawy boreliozy jak wysypka skórna, zapalenie spojówek, bóle stawów, ból gardła , kaszel , obrzęk jąder.

Podstępność boreliozy polega na tym, że pierwsze opisane powyżej objawy mogą zniknąć w ciągu kilku dni lub tygodni, nawet bez leczenia, ale infekcja pozostaje, a niczego nie podejrzewająca osoba staje się nosicielem infekcji, która gdy staje się przewlekła, stopniowo szkodzi organizmowi.

Zdjęcia choroby boreliozy =>> https://www.bolimnie.com/choroba/borelioza

Objawy boreliozy:

Okres inkubacji wynosi od 2 do 30 dni, średnio 14 dni. Zakażenie boreliozą u człowieka może przebiegać bezobjawowo, ale może również mieć inny obraz kliniczny choroby. Infekcja dzieli się na trzy etapy, ale w zasadzie jest to inny obraz kliniczny choroby. Podział choroby na etapie jest warunkowy, a objawy kliniczne wszystkich stadiów choroby u jednego pacjenta są opcjonalne. W niektórych przypadkach pierwszy etap może być nieobecny, w innych - drugi lub trzeci. Czasami choroba objawia się tylko w stadium przewlekłym, więc lekarz rodzinny musi pamiętać, że pacjenci z zapaleniem stawów, polineuropatią, zapaleniem mózgu i rdzenia i innymi zespołami charakterystycznymi dla boreliozy muszą zostać zbadani, aby wykluczyć boreliozę.

 

Objawy boreliozy - etap 1

Główne objawy boreliozy przenoszonej przez kleszcze zaczynają pojawiać się po okresie inkubacji, kilka dni później, kiedy infekcja zaczęła rozprzestrzeniać się po całym organizmie i zarazić go jego odpadami - endotoksynami. Okres etapu 1 może trwać od 3 do 30 dni.

Pierwszy etap infekcji charakteryzuje się ostrym i podostrym przebiegiem z następującymi objawami:

 • Pojawienie się i wzrost wielkości pierścieniowego rumienia;

 • Swędzenie, obrzęk i ból rumienia;

 • Podwyższenie temperatury ciała do 38 ° C - 38,5 ° C, 

 • dreszcze ;

 • Sztywne mięśnie szyi i bóle w innych grupach mięśni;

 • Powiększone węzły chłonne ;

 • Ataki nudności , wymiotów , łagodnego bólu głowy;

 • Ogólne złe samopoczucie, utrata siły, słabość ;

 • Ból gardła i suchy kaszel;

 • Możliwe objawy inne wysypka ciała, pokrzywka , zapalenie skóry , zapalenie spojówek , objawy zapalenia opon mózgowych, zapalenie wątroby , powiększona wątroba.

 

Objawy boreliozy - etap 2

Drugi etap zwykle występuje w ciągu 1-3 miesięcy od momentu zakażenia boreliozą, obserwuje się go u 10-15% pacjentów i charakteryzuje się osiągnięciem zakażenia przez układ krążenia i limfatyczny wielu narządów i układów, głównie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, z następującymi objawami:

 • Ogólna słabość, złe samopoczucie;

 • Światłowstręt;

 • Sztywny kark;

 • Pulsujące bóle głowy, zawroty głowy ;

 • Zaburzenia snu, pamięci, brak koncentracja uwagi;

 • Stany depresyjne i inne zaburzenia układu nerwowego;

 • Upośledzona funkcja słuchowa;

 • Rozwój asymetrii twarzy - jedno- lub dwustronny paraliż nerwu twarzowego;

 • Zaburzenia rytmu serca ;

 • Ból za mostkiem ( dusznica bolesna ), duszność;

 • Zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego , zapalenie osierdzia;

 • Zapalenie szyjno korzonków nerwowych;

 • Inne możliwe objawy choroby boreliozy u ludzi: zapalenie rdzenia, zapalenie mózgu , pląsawica, zapalenie tęczówki, ataksja mózgowa, zapalenie naczyniówki i jelit, rumień rozlany, łagodny chłoniak skóry, zapalenie śledziony, zapalenie oskrzeli i inne objawy.

 •  

 Objawy boreliozy - etap 3

Trzeci etap choroby z Lyme występuje od 6 do 24 miesięcy od momentu zakażenia i charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem choroby z następującymi objawami:

 • Uszkodzenie stawów - bóle stawów , bóle mięśni , zapalenie stawów , osteoporoza;

 • Zanikowe zapalenie skóry i kości;

 • Przewlekłe zaburzenia układu nerwowego;

 • Przewlekłe bóle głowy;

 • Słabość, złe samopoczucie;

 • Ataki bólu w stawach, brzuchu, nudności;

 • Zwiększona liczba krwinek leukocytów i ESR;

 • Możliwe inne objawy w boreliozie takie jak np.  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie jednonerwowe , psychoza, zapalenie rdzenia, zapalenie naczyń , zapalenie poliadowe, stany konwulsyjne, zaburzenia pamięci, rozwój torbieli Bakera, toksykoza kobiet w ciąży i inne objawy.

Boreliozę kleszczową w stadium 3 obserwuje się u około 10% pacjentów.

 

Powikłania boreliozy:

 • zmiany zwyrodnieniowe stawów, zapalenie stawów;

 • zaburzenia układu nerwowego i psychicznego, aż do demencji;

 • porażenie nerwów obwodowych;

 • zaburzenia pracy mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu;

 • utrata słuchu, wzroku;

 • łagodne nowotwory skóry w miejscu ukąszenia przez kleszcza;

 • niepełnosprawność;

 • nawet śmierć pacjenta.

 

Leczenie boreliozy:

Boreliozę jak inne choroby zakaźne można leczyć antybiotykami.

 

Zapobieganie boreliozie:

Nie ma szczepionki profilaktycznej, która zapobiegałaby boreliozie. Najlepszym sposobem zapobiegania jest ochrona przed ukąszeniami kleszczy. Zapobieganie polega na przestrzeganiu środków indywidualnej ochrony przed atakami kleszczy, podnoszeniu świadomości wśród ludzi. Duże znaczenie dla zapobiegania infekcji ma prawidłowe usunięcie kleszcza. Jeśli kleszcz jest wgryziony w skórę, należy go szybciej usunąć. Borrelia żyjąca w jelitach kleszcza i nie dostają się natychmiast do krwioobiegu najlepiej usunąć kleszcza do 24 godzin od ukąszenia. Im dłużej kleszcz występuje na ciele, tym większe ryzyko boreliozy.

Zdjęcia chorób skórnych =>> https://www.bolimnie.com/galeria-chorob

Zdjęcia

Borelioza obrazy galeria zdjęcia objawy skórne:

rumień objaw w boreliozie
borelioza zdjęcia rumień na skórze
Borelizo rumień na nodze zdjęcie
rumień na nodze borelioza
borelioza rumień na udzie
udo, noga rumień borelioza
miejsce ugryzienia kleszcza na skórze
miejsce na skórze po ugryzieniu kleszcza
borelioza rumień na brzuchu
choroba borelioza rumień na brzuchu
borelioza porażenie nerwu twarzowego
choroba borelioza porażenie nerwu twarzowego
rumień na pośladku
borelioza choroba rumień zdjęcia na pośladku

 

Table of contents